Klucz do depresji, otyłości, alkoholizmu – i nie tylko? Nerw błędny

Ta „elektryczna super autostrada” pomaga kontrolować wszystko, od naszego oddechu po układ odpornościowy. Czy stymulowanie go może zmienić zdrowie fizyczne i psychiczne?

W międzyczasie zainteresowanie naukowe stymulacją nerwu błędnego eksploduje, a badania badają ją jako potencjalne leczenie wszystkiego, od otyłości po depresję, zapalenie stawów i zmęczenie związane z Covid. Czym więc dokładnie jest nerw błędny i czy cały ten szum jest uzasadniony?

Nerw błędny to w rzeczywistości para nerwów, które służą jako dwukierunkowy kanał komunikacyjny między mózgiem a sercem, płucami i narządami jamy brzusznej, a także strukturami takimi jak przełyk i skrzynka głosowa, pomagając kontrolować procesy mimowolne, w tym oddychanie, tętno, trawienie i odpowiedzi immunologiczne. Są one również ważną częścią przywspółczulnego układu nerwowego, który reguluje procesy „odpoczynku i trawienia” oraz rozluźnia ciało po okresach stresu lub zagrożenia, które aktywują nasze współczulne reakcje „walki lub ucieczki”.

Obecnie stymulatory nerwu błędnego są coraz częściej badane jako alternatywa dla leków przeciwdepresyjnych u pacjentów z depresją oporną na leczenie. Stymulatory wszczepiane chirurgicznie są również zatwierdzoną metodą leczenia padaczki – choć wydają się działać tylko u części pacjentów.

czytaj dalej na The Guardian od Linda Geddes

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *